Motylki

Zmrocznik przytuliak (Hyles gallii)

Zmrocznik przytuliak (Hyles gallii)

Zmrocznik przytuliak (Hyles gallii)

Grupa zawisaków, do której zalicza się obserwowany owad – Zmroczniak przytuliak to motyle rzadko obserwowane w Polsce  i poprzez to wielce interesujące . Nie , to nie są zdjęcia  kolibra – ten motylek naprawdę tak szybko porusza skrzydełkami ! Zdjęcia tu zamieszczane zostały zrobione w ogródku mojej Mamy – w Wyśmierzycach .Tu , jak widać motyl pobiera nektar z kwiatów floksów.

MOV04787

 

Zainteresowanych  zawisakami zapraszam na strony :

  •  http://sphingidae.prv.pl/
  •  http://pl.wikipedia.org/wiki/Zmrocznik_przytuliak
  •  http://pl.wikipedia.org/wiki/Zawisakowate
  •  http://motyle.info/zawisaki/przeglad.php

Wg zapisu w Wikipedii :

„Zawisakowate (Sphingidae) – rodzina motyli. Na świecie żyje około 1050 gatunków, w Europie 33, a w Polsce zanotowano 20 gatunków. Rozprzestrzenione głównie w tropikach.

Zawisakowate w przeważającej większości są motylami nocnymi, tylko nieliczne gatunki latają w ciągu dnia. Rodzina ta charakteryzuje się masywną budową ciała o doskonałych warunkach aerodynamicznych. Należą do najszybciej latających motyli i w ogóle owadów. Nawet na długich dystansach mogą osiągać prędkość do 50 km/h.

Pokarm pobierają podobnie jak kolibry, zawisając w powietrzu dzięki szybkim trzepoczącym ruchom skrzydeł, stąd ich nazwa.

Gąsienice żerują na liściach drzew, krzewów i roślin zielnych. Przepoczwarczają się w ziemi lub na jej powierzchni w oprzędach z połączonych liści i resztek roślin. Zimuje poczwarka, najczęściej występuje jedno pokolenie w ciągu roku.”

A tak nawiasem mówiąc  , to przez długi czas miałam mylne mniemanie o wyjątkowej delikatności motyli . Tymczasem te małe  zuchy potrafią migrować  setki kilometrów , żyć w niesprzyjających warunkach od pola podbiegunowego po równik , unikają ataków  ptaków poprzez mimikrę, inne przez  wyraźne sygnały – jestem trujący  a  inne po prostu  kłamią – cwaniaki  hahaha  😀 , niektóre przeżywają  nasze drastycznie szalone zimy hibernując !  Owady !

 

A tu parę fotek innych motyli z ogrodu ,  w roli głównej : rusałki 🙂

Rusałka Admirał ( Vanessa atalanta )

Rusałka Admirał (Vannessa atalanta )

Rusałka admirał ( Vanessa atalanta )

Rusałka admirał (Vanessa atalanta)

Rusałka pawik (Inachis io)

Rusałka pawik (Inachis io)

Rusałka osetnik (Vanessa cardui, syn. Cynthia cardui)

Perłowiec malinowiec, dostojka malinowiec (Argynnis paphia)

Perłowiec malinowiec, dostojka malinowiec (Argynnis paphia)

 

 

 

Dodaj komentarz